Az építési kivitelezési munkálatok különösen veszélyes tevékenységnek számítanak munkabiztonsági szempontból, ugyanis a munkaterületeken általában több kivitelező dolgozik egyszerre, különböző technológiákat alkalmaznak és a körülmények is folyamatosan változnak. A magas kockázat a munkabaleseti statisztikákon is megjelenik, ugyanis ebben az ágazatban következik be a legtöbb súlyos baleset. Éppen ezért a hatóság is különös figyelmet tulajdonít az építőiparnak, hiszen az ellenőrzések száma ebben az ágazatban a legmagasabb.
A vonatkozó jogszabály szerint a kockázatok elfogadható szintre csökkentése érdekében mind a tervezési, mind a kivitelezési szakaszban munkavédelmi szakképesítésű személyt kell alkalmazni, akit biztonsági és egészségvédelmi koordinátornaknevezünk (röviden: BE koordinátor).
Partnereink igényeire szabva, vállaljuk a vonatkozó jogszabály szerinti BE koordinátori feladatok ellátását és Biztonsági és egészségvédelmi terv (röviden: BE terv vagy BET) elkészítését is.
Számos kivitelezési projekt lebonyolításában vettünk részt, különböző területeken, így széleskörű szakmai tapasztalatunkkal, proaktivitásunkkal segítünk a kockázatokat elfogadható szintre csökkenteni.
Jelenlétünk során közreműködünk a végzett munkafolyamatok összehangolásában, továbbá folyamatosan ellenőrizzük a jogszabályi és az ezen felül meghatározott (pl. BE tervben, kockázatértékelésben) munkavédelmi és tűzvédelmi követelmények betartását., úgy mint:
A feltárt szabálytalanságokról, hiányosságokról fotódokumentált jegyzőkönyvet készítünk, felelősök és határidők meghatározásával.
A megrendelő kérésére büntető pontrendszert alkalmazunk. A kiszabott büntetéseket a fővállalkozó kötbér formájában vonja le az alvállalkozóktól.
Az alábbi ágazatokban láttunk el BE koordinátori feladatokat:
4/2002. (II. 20.) SzCsM-EüM együttes rendelet az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről
A koordinátor indokolt javaslatait a felelős műszaki vezető a biztonságért viselt felelőssége keretében érvényesíti.
A kivitelező az építési munkahely kialakítását csak akkor kezdheti meg, ha a kivitelezési tervdokumentáció részét képezi a vonatkozó jogszabályban meghatározott tartalmi elemekkel bíró biztonsági és egészségvédelmi terv (BE terv / BET).
A biztonsági és egészségvédelmi tervben meg kell határozni az adott építési munkahely sajátosságainak a figyelembevételével a munkahelyre, a munkavégzésre vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági követelményeket.
A tervnek tartalmaznia kell a vonatkozó jogszabályban felsorolt, az építési munkahelyen dolgozók biztonságára és egészségére fokozott veszélyt jelentő munkák és munkakörülmények veszélyeinek kiküszöbölésére szolgáló különleges intézkedéseket. Ezek a fokozott veszélyt jelenző munkák és munkakörülmények a következők:
Copyrigt © 2022 Szikora Mérnökiroda Kft.